Kurs Docker
poziom podstawowy
tryb zdalny | 12 godzin

ZDALNY
Docker, od czasu swojego powstania 7 lat temu, stał się niekwestionowanym liderem w zakresie konteneryzacji. Jego gwałtowny rozwój oraz szybka adaptacja przez większość firm IT, jest bezpośrednio związana z nowoczesnym stylem projektowania oprogramowania - architekturą mikroserwisów. Bez kontenerów, zapewnienie ciągłego dostępu do usług wielkich korporacji, takich jak Microsoft, AWS czy Netflix, byłoby niemożliwe, a na pewno nie w takiej skali i ogólnoświatowym zasięgu. Ale Docker to nie tylko wielkie firmy; spotkamy go także w lokalnych startupach tworzących oprogramowanie, gdzie wdraża się go dzięki łatwości integracji, mobilności i prostocie użycia.
Niezależnie, czy wybrana przez Ciebie ścieżka kariery to specjalista DevOps, tester, czy programista, w dzisiejszym świecie IT nie unikniesz pracy z Dockerem. Dzięki niniejszemu kursowi dowiesz się czym są i jak powstają kontenery. Poznasz również zestaw narzędzi pozwalających na ich tworzenie, budowanie oraz zarządzanie nimi.
Dlaczego warto?
-
Docker jest obecnie najpopularniejszym narzędziem (a w zasadzie jedynym w powszechnym użyciu), do tworzenia i zarządzania kontenerami. Stał się on standardem w świecie IT i nie ma obecnie konkurenta, który mógłby zagrozić jego pozycji.
-
Jeżeli jesteś (lub chciałbyś zostać) programistą czy testerem, umiejętność obsługi kontenerów pozwoli Ci na łatwiejsze tworzenie i testowanie aplikacji rozbitej na pojedyncze serwisy. Dodatkowo będziesz miał pewność, że będą one mogły być uruchomione w ten sam sposób na każdym systemie. Twoje oprogramowanie zyska na skalowalności, łatwości wdrożenia i przenoszenia. Będziesz mógł łatwiej testować pojedyncze komponenty i komunikację pomiędzy nimi. Jeżeli ponad to chcesz tworzyć w architekturze mikroserwisów (popularnej nie bez przyczyny), znajomość Dockera jest niezbędna.
-
W przypadku DevOpsa, bądź administratora, Twoja praca już jest, lub wkrótce będzie, nierozerwalnie związana z kontenerami. Docker jest jedną z podstawowych technologii używanych przez specjalistów z tej dziedziny.
-
Dla innych osób zainteresowanych światem IT Docker jest narzędziem, które ułatwia pracę oraz naukę wielu nowych technologii. Dzięki olbrzymiej bazie gotowych kontenerów, dostępnych na platformie Docker Hub, będziesz mógł uruchomić praktycznie każde narzędzie, bez jego długiej i żmudnej konfiguracji, najczęściej przy użyciu jednej komendy.

Ilość godzin: 12h, zajęcia praktyczno – teoretyczne

Wielkość grupy: maksymalnie 12 uczestników

Prowadzący: kurs w całości prowadzony przez jego twórcę – aktywnego, branżowego praktyka z doświadczeniem w nauczaniu

Tryb kursu: kurs zdalny weekendowy, sobota i niedziela, 10:00 – 16:00

Miejsce szkolenia: Wideokonferencje na platformie Zoom

Wymagania sprzętowe:
-
własny komputer - wymagania minimalne: procesor intel i5 (lub odpowiednik), 8GB pamięci RAM, system operacyjny Windows (7 lub wyższy) lub Linux*.
-
zestaw słuchawkowy z mikrofonem i kamerka internetowa
*Istnieje możliwość korzystania z komputera macOS - pamiętaj jednak, że nie udzielamy wsparcia w przypadku ewentualnych problemów technicznych!

Ireneusz Strózik
prowadzący kursu
Współzałożyciel Panda Academy, a także współtwórca i prowadzący kursów o tematyce DevOps. Zawodowo – doświadczony DevOps, a od kilku lat manager teamu DevOpsowego i SRE. Posiada obycie w pełnym spektrum pracy zespołu IT - od rekrutacji kandydatów po tworzenie architektury. Prywatnie futurolog, wielki fan Sci-Fi, miłośnik gier planszowych i komputerowych.
Zagadnienia
Wprowadzenie
-
Kontener vs maszyna wirtualna
-
Jak działa kontener?
Rozpoczęcie pracy z Dockerem
-
Budowa Dockera
-
Instalacja Dockera. – Windows vs Linux
-
Czym jest obraz Dockera?
-
Uruchamianie kontenerów – zarządzanie procesem uruchomieniowym, pobieranie samych obrazów
-
Praca z uruchomionym kontenerem i jego wewnętrznymi procesami
-
Cykl życia kontenerów – wykonanie wszystkich operacji na pobranym obrazie
Budowanie obrazów Dockerowych
-
Budowanie obrazów za pomocą Dockerfile
-
Optymalizowanie budowania obrazów za pomocą tzw. „multi-stage builds”
Repozytoria / Rejestry
-
Czym jest repozytorium?
-
Praca z repozytorium publicznym i prywatnym
Tworzenie wielokontenerowych środowisk
-
Czym jest docker-compose?
-
Zarządzanie wolumenami w Dockerze
-
Tworzenie skomplikowanych środowisk wielokontenerowych za pomocą docker-compose
Czego wymagamy?

Chęć do nauki!


Znajomość systemu Linux na poziomie średnio zaawansowanym (od strony użytkownika)

Znajomość podstaw sieci komputerowych
Cena i zapisy
Aktualnie nie prowadzimy naboru na kurs Docker. Jeśli jednak interesuje Cię wzięcie udziału w szkoleniu, skontaktuj się z nami - zobaczymy, co da się zrobić! Warunkiem wystartowania grupy będzie zebranie minimum 8 chętnych uczestników.