top of page

Kurs Apache Maven

poziom podstawowy

tryb zdalny | 12 godzin

maven.png

Apache Maven jest od lat najpopularniejszym narzędziem służącym automatyzacji budowania i zarządzania zależnościami aplikacji. Początkowo przeznaczony do współpracy z językiem JAVA, dzięki systemowi wtyczek, wkrótce przyjął się przy budowie projektów mieszanych lub w ogóle nie zawierających kodu w tym języku. Usystematyzowanie struktury projektu oraz posiadany zestaw wartości domyślnych sprawiają, że projekt aplikacji w Maven jest dużo łatwiejszy we wdrożeniu i utrzymaniu. Mimo powstania młodszych, bardziej zaawansowanych technologicznie konkurentów takich jak np. Gradle (przez wielu uznawany za narzędzie lepsze), Maven od początku swojego istnienia zachował pozycje lidera i nic nie zapowiada, aby miał ją szybko utracić.

Jeżeli twoje zadania w świecie IT mają lub będą mieć jakikolwiek związek z kodem, jest mało prawdopodobne abyś nie spotkał(-a) się z tym narzędziem. Mavena na co dzień używają przede wszystkim developerzy, testerzy oraz specjaliści DevOps. Nasz kurs pozwoli Ci od podstaw poznać działanie tego narzędzia oraz nauczyć się jak tworzyć i organizować swój projekt przy jego użyciu. Na podstawie przykładowej aplikacji napisanej w języku JAVA dowiesz się w jaki sposób automatyzować budowę, dystrybucję oraz testowanie aplikacji. Poruszone zostaną też bardziej zaawansowane tematy takie jak podział projektu na moduły oraz użycie profili. Dodatkowo na koniec kursu zapoznasz się z praktycznym zestawem wtyczek, które ułatwią ci życie w codziennej pracy z Mavenem.

Dlaczego warto?

 • Apache Maven to od lat najpopularniejsze narzędzie służące automatyzacji budowania i zarządzania zależnościami aplikacji.

 • Zadania praktyczne, wykonywane z użyciem naszej prostej aplikacji oraz napisanych do niej testów integracyjnych i jednostkowych, dadzą Ci możliwość pracy z projektem przypominającym rzeczywisty, z którym mógłbyś się spotkać w trakcie pracy.

 • Opanowanie Mavena samodzielnie może być dla wielu osób trudne, ze względu na specyficzny sposób zapisu oraz jego budowę. Podczas naszego kursu nauczysz się wszystkiego od podstaw i w razie wątpliwości będziesz mógł liczyć na pomoc prowadzącego.

 • Poznanie budowy projektu w standardzie sugerowanym przez Mavena pozwoli Ci na lepsze zrozumienie najlepszych praktyk związanych z jego organizacją.

sand.png

Ilość godzin: 12h, zajęcia praktyczno – teoretyczne

group2.png

Wielkość grupy: maksymalnie 12 uczestników

book.png

Prowadzący: kurs w całości prowadzony przez aktywnego, branżowego praktyka z doświadczeniem w nauczaniu

clock.png

Tryb kursu:

 • kurs zdalny wieczorowy, 3 razy w tygodniu, 17:30 – 20:30

 • kurs zdalny weekendowy, sobota i niedziela, 10:00 - 16:00

place.png

Miejsce szkolenia: Wideokonferencje na platformie Zoom

laptop.png

Wymagania sprzętowe: 

 • własny komputer - wymagania minimalne: procesor intel i5 (lub odpowiednik), 8GB pamięci RAM, system operacyjny Windows (7 lub wyższy) lub Linux*. 

 • zestaw słuchawkowy z mikrofonem i kamerka internetowa

*Istnieje możliwość korzystania z komputera macOS - pamiętaj jednak, że nie udzielamy wsparcia w przypadku ewentualnych problemów technicznych!

Hubert Stasiuk.png

Hubert Stasiuk

prowadzący kursu

Trener programowania z wieloletnim doświadczeniem w branży. Certyfikowany programista Oracle z Java 11. Specjalizuje się w budowaniu oraz rozwoju warstw backendowych w systemach webowych. Związany z obszarami bankowości inwestycyjnej oraz                e-Commerce. W wolnych chwilach miłośnik sportowego trybu życia.

Zagadnienia

Podstawowe pojęcia

 • Fazy życia Mavena

 • Wtyczki i cele

 • Project Object Model i plik pom.xml

Instalacja i konfiguracja Mavena, plik settings.xml

Struktura projektu JAVA

Wersjonowanie semantyczne

Zarządzanie zależnościami, zasięgi zależności (scope)

Repozytoria Maven - centralne, lokalne i zdalne

Testowanie w Maven na przykładzie JUnit i Selenium

Właściwości

Profile

Moduły, dziedziczenie

Przydatne wtyczki

Czego wymagamy?

linux.png
laptop.png
study.png

Znajomość systemu Linux na poziomie podstawowym (od strony użytkownika)

Chęć do nauki!

readme.png

Podstawowa znajomość zagadnień programistycznych (klasy, pętle, operatory logiczne) 

Cena i zapisy

Aktualnie nie prowadzimy naboru na kurs Maven. Jeśli jednak interesuje Cię wzięcie udziału w szkoleniu, skontaktuj się z nami - zobaczymy, co da się zrobić! Warunkiem wystartowania grupy będzie zebranie minimum 8 chętnych uczestników.

bottom of page